AA narys: vaistai ir kiti narkotikai

 Parengta pagal brošiūrą:
Įvadas

……….Nagrinėjama tema liečia svarbius medicinos srities klausimus, todėl paprašėme kelių gydytojų AA narių ir dviejų gydytojų AA draugų pagalbos rengiant šią brošiūrą.

……….Kai kurie AA nariai dėl sunkių medicininių problemų turi vartoti gydytojo išrašytus vaistus. Tačiau mes pripažįstame, kad neteisingas receptinių bei kitokių vaistų vartojimas kelia grėsmę siekiui išlikti blaiviems. Galima sumažinti pavojų atkristi, atsižvelgus į šiuos pasiūlymus:

……………• Nė vienam AA nariui nepatartina įsijausti į gydytojo „vaidmenį“. Dėl vaistų vartojimo ir gydymo reikia tartis su kvalifikuotu gydytoju.
……………• Aktyvi veikla laikantis AA sveikimo programos – geriausia apsauga nuo atkryčio.
……………• Būkite visiškai sąžiningas su gydytoju ir savimi dėl vaistų vartojimo. Pasakykite, jei nesuvartojate dozės ar geriate daugiau vaistų nei išrašyta.
……………• Paaiškinkite gydytojui, kad nebevartojate alkoholio ir pradėjote taikyti naują gyvenimo būdą, siekdami pasveikti.
……………• Iš karto pasakykite gydytojui, vos tik kyla noras vartoti daugiau vaistų arba jei jaučiate jus varginantį pašalinį poveikį.
……………• Prieš pradėdami vartoti vaistus ar keisdami dozes įsiklausykite į perspėjimus dėl galimų jūsų elgesio pokyčių.
……………• Jei jaučiate, kad gydytojas nesupranta jūsų problemų, užsirašykite pas tokį gydytoją, kuris turi alkoholizmo gydymo patirties.
……………• Įteikite gydytojui šią brošiūrą.

……….Iš pat pradžių Anoniminiai alkoholikai suprato, kad dauguma alkoholikų linkę į priklausomybę ir nuo kitų narkotikų, ne tik alkoholio. Buvo tragiškų atvejų, kai ką tik blaivybę pasiekę alkoholikai tapdavo priklausomi nuo kitokių narkotikų. AA nariai nuolat pasakodavo gąsdinančias, grėsmę blaivybei keliančias istorijas, susijusias su piktnaudžiavimų vaistais ar kitais narkotikais.

……….Patirtis rodo – jei dauguma nuo alkoholio nepriklausomų žmonių gali išrašomus vaistus vartoti saugiai, pagal gydytojo nurodymą, tai alkoholikus, galimas dalykas, tie vaistai veiks kitaip. Dažniausiai šios medžiagos sukuria tokią pat žlugdančią priklausomybę, kaip ir alkoholis. Gerai žinomas dalykas, kad dauguma raminamųjų vaistų veikia taip pat, kaip ir alkoholis. Kai šie vaistai vartojami be gydytojo priežiūros, greitai gali atsirasti priklausomybė.

……….Daugelis AA narių, nelegaliai įsigiję ir vartoję vaistus, greitai pajuto alkoholikui pažįstamą potraukį piktnaudžiauti cheminėmis medžiagomis. Tie AA nariai, kurie vartojo „iš rankų“ įsigytus narkotikus, pradedant marihuana ir baigiant heroinu, pajuto alkoholikui būdingą polinkį į priklausomybę nuo kitų narkotikų. Sąrašas ilgėja atsirandant naujiems narkotikams.

……….Jei manote, kad vaistai gali jums padėti ar yra būtini, visada pasitarkite su gydytoju.

Pastaba medikams

……….Nuo susikūrimo pradžios Anoniminiai alkoholikai siekė bendradarbiavimo su specialistais. Gydytojų, dirbančių su alkoholikais, ir AA draugijos tikslas yra bendras – padėti alkoholikui mesti gerti ir gyventi sveiką, pilnavertį gyvenimą.

……….Kaip jau minėjome įvade, kai kurie AA nariai vartoja gydytojo paskirtus vaistus. Bet mes patyrėme, kad ne pagal paskirtį vartojant receptinius vaistus, iškyla grėsmė siekiui išlikti blaiviam. Įvade pateikti pasiūlymai padės AA nariams rasti aukso vidurį ir sumažinti atkryčio pavojų.

Kai kuriems alkoholikams vaistai reikalingi

……….Suprantame, kad alkoholikai serga ir kitomis ligomis. Kai kurie kenčia nuo depresijos, vedančios į savižudybę, kai kurie serga šizofrenija, kurią gydant kartais reikia atsigulti į ligoninę, dar treti – bipoliniu afektiniu sutrikimu bei kitomis protinio ir biologinio vystymosi ligomis. Tarp mūsų taip pat yra diabetikų, sergančiųjų epilepsija, kai kurie nariai turi alergijų, aukštą kraujospūdį, serga širdies ligomis, vėžiu ir daugybe kitų rimtų susirgimų.

……….Dėl sunkumų, kurie atsiranda alkoholikams vartojant medikamentus, kai kurie AA nariai mano, kad draugijos nariai neturėtų vartoti jokių vaistų. Net neabejojame, kad toks nusistatymas vienus narius apsaugo nuo atkryčių, tačiau kitiems gali tapti katastrofa.

……….AA nariai ir dauguma jų gydytojų pasakojo, kad patarus depresija sergantiems pacientams išmesti tabletes, liga tik paūmėdavo, o kartais nusinešdavo ir gyvybę. Taip pat girdėjome kitomis vaistais gydomomis ligomis (įskaitant šizofreniją, bipolinį afektinį sutrikimą, epilepsiją ir kitas) sergančiuosius narius sakant, kad geranoriškai nusiteikę draugai iš AA patardavo nebevartoti gydytojo paskirtų vaistų. Deja, paklausius ne specialisto patarimo liga grįždavo visu buvusiu intensyvumu. Be to, sergantieji jaučiasi kalti, nes įsitikinę, kad „AA nusistačiusi prieš tabletes“.

……….Aiškėja, kad taip pat negerai skatinti alkoholiką vėl pradėti vartoti kokius nors vaistus, kaip ir atimti iš jo vaistus, kurie gali sušvelninti ar paveikti kitus negalią sukeliančius fizinius ir (arba) emocinius sutrikimus.

……….Kai kurie AA nariai, kuriems vaistai buvo reikalingi, dalijasi savo patirtimi:

Franas*

„Kaskart, staiga nustojus vartoti vaistus, mano ligos simptomai paaštrėdavo ir grįždavo depresija, lydima noro nusižudyti.“

Džiuli*

„Ar vartoti vaistus, be abejo, visų pirma turi spręsti apie alkoholizmą išmanantis gydytojas kartu su pacientu, kuris yra informuotas apie tų vaistų poveikį“.

Baris*

„Savo sveikatos problemas turėjau patikėti gydytojams – ne aklai, bet nuolat pasitikrindamas savo sveikimo programą ir vaistų poreikį“.

Kati*

„Dingo jausmas, kad vartodama tabletes bandau tiesiog tvarkytis. Simptomai buvo akivaizdūs“.

Ričardas*

„Vieną dieną priėjau prie reklaminio skydo su užrašu: „Depresija yra smegenų cheminis disbalansas, o ne moralinis trūkumas“.

Bobas*

„Trys gydytojai vieningai nustatė bipolinio afektinio sutrikimo diagnozę. Aš susitaikiau su tuo ir suvokiu, kad didžiąją gyvenimo dalį man reikėjo kokių nors vaistų“.

Kai kurie AA nariai dalijasi patirtimi apie vaistus

……….Anoniminių alkoholikų programa skirta alkoholikams, kurie nori išsivaduoti iš alkoholio. Ji nėra skirta priklausomiems nuo narkotikų. Tačiau kai kurie AA nariai piktnaudžiavo arba vartojo narkotikus, dažnai pakeisdami jais alkoholį ir rizikuodami prarasti pasiektą blaivybę. Tai privertė daugelį AA narių susirūpinti piktnaudžiavimu narkotikais.

……….Šias istorijas papasakojo AA nariai, kurie vartojo narkotikus, pradedant marihuana ir baigiant vaistais nuo skausmo, ir pajuto alkoholikui būdingą priklausomybę nuo kitų narkotikų.

……….Laimė, būdami AA nariais, jie galėjo rasti savo kelią į blaivybę ir nevartoti protą temdančių narkotikų.

Sali*

„Tikėjau, kad raminamieji vaistai apsaugos mane nuo nerimo, kai dauguma mano AA draugų tai rasdavo Dvylikoje žingsnių“.

Randalas*

„Nors nustojau gerti, toliau vartojau narkotikus, kol atsidūriau psichiatrinėje ligoninėje“.

An*

„Išgėriau tabletę migdomųjų ir pasijutau apsvaigus taip pat, kaip būdavau apsvaigus nuo alkoholio“.

© 2013 Autorinės teisės priklauso Alcoholics Anonymous World Services, Inc.
Perspausdinta su leidimu

© 2013 Alcoholics Anonymous World Services, Inc. All rights reserved.
Reproduced with permission of Alcoholics Anonymous World Services, Inc.

Copyright © The A.A. Grapevine, Inc. 1984, 2011. Reprinted with permission by A.A. World Services, Inc.

Kaina 0,50 €

*) AA narių istorijas rasite brošiūroje

Šią brošiūrą ir kitą Anoniminių alkoholikų literatūrą galite įsigyti:
AA Tarnybos biure.
Taip pat galite teirautis artimiausioje AA grupėje arba susisiekti su Jūsų regiono AA tarnyba

Anoniminių alkoholikų literatūrą jau galima įsigyti ir internetinėje parduotuvėje knygos.lt, kai kurių knygynų internetinėse parduotuvėse*
knygų ir brošiūrų kainas internetinėse parduotuvėse nustato pardavėjai

www.webmeistrai.lt